WWW.PIANINO.XMC.PL

Pianino to więcej niż dźwięki – to emocje, pasja i sztuka w jednym. Odkryj je z nami!

🎹 42 Ciekawostki o Pianinie i Fortepianie i Instrumentach Klawiszowych

Najdroższe Pianino na Świecie

To zaskakujące, ale najdroższym instrumentem klawiszowym na świecie nie jest fortepian, a pianino, które było jednym z dwóch instrumentów występujących w filmie Casablanca (1942). Droższe z nich, pieszczotliwie nazwane pianinem „As Time Goes By”, zostało sprzedane na aukcji za niebagatelną kwotę 3,4 mln dolarów w 2014 roku, co czyni go najdroższym instrumentem klawiszowym na świecie. Sprzedany instrument to w rzeczywistości zminiaturyzowane pianino – podobnie jak inne pianino Casablanki, ma tylko 58 klawiszy zamiast zwykłych 88. Jego cena i wartość wynika z jego sentymentalizmu; odgrywa ono bowiem w filmie kluczowe i powracające role, w tym jedną jako kryjówkę dla dokumentów przewozowych. Uważa się, że pianino zostało wyprodukowane przez mało znaną firmę Kohler & Campbell.

Najdroższy Fortepian na świecie

Z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. został skonstruowany przez firmę Heintzman & Co pochodzącą z Kanady najdroższy jak dotąd fortepian na świecie model Crystal Piano został kupiony na aukcji przez anonimowego nabywcę za bagatela 3,220 miliona dolarów. Instrument ten w całości wykonany jest z kryształu a zagrano na nim tylko raz ze względu na jego delikatność i kruchość.

Crystal Piano Najdroższy Fortepian na świecie
Photo © Heintzman & Co.

Czy od struny fortepianu można odpalić papierosa?

UWAGA! NASZ WYBÓR nr. 1

Czy to możliwe aby od rozgrzanej od setek uderzeń w klawisze struny zapalić przysłowiową cygaretkę ? Mamy na to niezbite dowody w postaci fragmentu filmu pt. „1900 Człowiek legenda” fabuła filmu opiera się na dziecku, które zostaje znalezione pierwszego dnia roku 1900 przez członka załogi parowca pracującego w kotłowni. Wychowało się i wykształciło na statku zostając pianistą. Prezentowana scena to pojedynek tytułowego bohatera o imieniu Danny Boodman (Tim Roth) z jednym z pasażerów Jelly Roll Morton, samozwańczym i pyszałkowatym królem ragtime`a o to kto jest lepszym pianistą.

Najszybszy Pianista na świecie

Ukraiński kompozytor i pianista Lubomyr Melnyk twierdzi, że jest najszybszym klawiszowcem na świecie. Najwyraźniej gra tak szybko, że nie słychać nawet wszystkich nut, które gra. Melnyk gra z prędkością około 20 nut na sekundę. Nawiasem mówiąc, ukuł on termin Continuous Music, tak opisuje swój zwinny styl gry. Jednak rekordzistą Guinessa w liczbie uderzeń w klawisz fortepianu w ciągu jednej minuty jest inny pianista Domingos-Antonio Gomes (Portugalczyk) który 04.03.2017 r. w Lizbonie w ciągu 60 sekund uderzył 824 razy w jeden klawisz detronizując w ten sposób poprzedniego rekordzistę węgra z pochodzenia Petera Bance`a, który uderzył 756 razy w jeden klawisz w tym samym czasie.

Prawdopodobnie najtrudniejszy Utwór na Pianino

Circus Galop – jest to jeden z najtrudniejszych utworów jaki został skomponowany ever! Harmonia tej melodii w niektórych fragmentach składa się z kilku dźwięków naraz i jest ułożona w ten sposób, że ludzka dłoń nie jest w stanie tego objąć na klawiaurze instrumentu. W tej kompozycji następują też wyjątkowe zwroty i nagłe przyspieszenie, przez co staje się niemożliwa do zagrania przez człowieka.

Mówiące pianino

Czy dźwięki chordofonów mogą przypominać ludzką mowę ? Okazuje się, że tak i to z dużym powodzeniem. Prezentuję to projekt „speaking piano” gdzie przy pomocy napisów możemy rzeczywiście usłyszeć i rozpoznać ludzki głos w brzmieniu instrumentów.

Kolejny przykład mówiącego Pianina

Największe Pianino

Po blisko 3 latach drobiazgowej konstrukcji David Klavins (Węgier z pochodzenia) 25 marca 2018 r. zaprezentował światu Klavins M450 Vertical Concert Grand, pionowe pianino o wysokości 4,5 metra. Jest to jak dotąd największe pianino, jakie kiedykolwiek zbudowano. Najdłuższa struna mierzy 390 cm (153,5 cala) dzięki temu zmniejsza to nieharmonijność i nadaje instrumentowi wyjątkową czystość dźwięku.

Sailer Magnetyczna Repetycja

Wydawać by się mogło, że grawitacji nie da się oszukać i fortepiany dzięki poziomowemu ułożeniu mechanizmu mają przewagę nad pianinami. Nic bardziej mylnego. Otóż firma Sailer powstała w 1849 r w Niemczech, która produkuje instrumenty po dziś dzień, opracowała SMR czyli Super Magnetic Repetition dla swoich pianin klasy premium. W ramach tej akcji producent umieścił małe magnesy ceramiczne, które oddalają się dynamiczniej od siebie i są bardziej niezawodne niż sprężyna, czego rezultatem jest znacznie szybsza gra dorównująca najlepszym akcjom fortepianowym.

Samogrające Pianino czyli Pianola

Zasada działania pianoli polegała na odtwarzaniu utworów nagranych na perforowanej taśmie papierowej z wycięciami odpowiadającymi wysokości i czasowi trwania dźwięków, która przesuwała się nad cylindrem z otworami, połączonymi rurkami z mechanizmem instrumentu. Wpadający w ten sposób strumień powietrza wyzwalał ruch młoteczka który uderzał w strunę. Był on utrzymywany przy konkretnej strunie do czasu, gdy wycięcie się skończyło i taśma przesuwając się zakryła otwór, czyli przerwała strumień dochodzącego powietrza.

Fisharmonia

Zacznijmy od korzeni tego instrumentu, które sięgają przełomu XVIII i XIX wieku we Francji. Fisharmonia, jak nazwa brzmi ekskluzywnie i misternie, jest jak dzieło sztuki w świecie muzyki. To nic innego jak zbiór metalowych języczków, ożywianych przez tłoczące powietrze, które napędzane jest przez dwa pedały. A więc nie należy do rodziny chordofonów, a zalicza się do instrumentów dętych. Przemierzając lata XIX wieku, fisharmonia stawała się nie tylko ulubieńcem kościołów i kaplic, ale także gościła w domach, gdzie wypełniała przestrzeń dźwiękową rodzinnych koncertów. Ciekawostka z dziedziny muzykoterapii dodaje temu instrumentowi dodatkowego blasku. Wyobraźcie sobie, jak w tych starych, francuskich czasach lekarze, zamiast recept na tabletki, zalecali sesje z fisharmonią dla złagodzenia nerwicowych dolegliwości. To jak lek na duszę, ale w postaci dźwiękowej. W XX wieku nadszedł czas zmian, a fisharmonię zastąpiły organy elektryczne i elektroniczne. To jak kolejny rozdział w historii muzyki, gdzie nowoczesność wypiera starożytność, ale pamięć o tych dźwiękach pozostaje.

Fisharmonia instrument muzyczny

LPLT Fisharmonia, CC BY-SA 3.0

PIANO de VOYAGE

To duży przełom i nieubłagająca technologizacja świata, która cały czas nabiera tempa sprawiła, że dzisiaj możemy cieszyć się smart produktem typu „przenośne pianino”. Zostało ono skonstruowane w sposób modułowy i składa się niczym klocki lego w jedną spójną całość, ciesząc przy tym pianistów swoją mobilnością w podróży i plenerze. Dzięki unikalnemu mechanizmowi montażu Piano de Voyage jest solidne i nie wymaga płaskiej powierzchni do umiejscowienia. Jego klawiatura jest zbudowana jak w standardowym pianinie i zawiera 88 pełnowymiarowych klawiszy czułych na dynamikę, oraz Port USB/MIDI (działa z komputerami Mac/PC i iPhone, iPad) i złącze do zwykłych pedałów Sustain. Voyage Piano w swojej zawiera wbudowany bank ze 100 różnymi brzmieniami a jego cena waha się w przedziale 1.200$.

Czy jest różnica pomiędzy tanim a drogim instrumentem

Instrumenty klawiszowe są w dzisiejszych czasach na wyciągnięcie ręki i dostępne praktycznie dla każdego zainteresowanego ich zakupem. Czy warto zainwestować trochę więcej środków w lepszy „Sprzęt” i cieszyć się lepszym brzmieniem ? Posłuchaj uważnie jaka jest różnica pomiędzy modelami z różnych przedziałów cenowych i zdecyduj sam.

Steinway Piano Fame

Firma Steinway & Sons jest prawdopodobnie najsłynniejszą manufakturą, która produkuje około 5000 instrumentów rocznie w dwóch fabrykach jednej w Astoria w stanie Nowy Jork i jednej w Hamburgu w Niemczech. Wysoko wykwalifikowani rzemieślnicy pracują przez okrągły rok stosując wciąż od lat niezmienne techniki tworzenia podzespołów, wychodzą bowiem z założenia, że ręcznie wykonana cześć jest często lepsza od tej wytworzonej przez maszynę. Oprócz pianin i fortepianów firma produkuje też instrumenty dęte, smyczkowe oraz perkusyjne. Jest także właścicielem wielu ciekawych patentów.

4 Pedał w FORTEPIANIE

Słynna włoska firma Fazioli Pianoforti wpadła na pomysł aby w modelu F308 do tradycyjnych trzech pedałów dołożyć czwarty, który również jak pedał lewy una-corda (jedna struna) odpowiedzialny jest za subtelne wyciszenie dźwięku przez co sprawia on wrażenie jakby „szybował po wodzie” zmniejsza on odległość młoteczków od strun i ułatwia to wykonywanie różnego rodzaju glissand, pianissimos, tryli, szybkich pasaży i legat.

Jak wygląda Praca PIANISTY na Statku Pasażerskim

Po raz kolejny w naszym zestawieniu fragment filmu „1900 Człowiek legenda” tym razem zabawna scena z dużym przymrużeniem oka, która prezentuje głównego bohatera Tim Roth`a podczas gry w czasie wzburzonego sztormu na otwartym „morzu”. Odgrywa on wraz z przyjacielem u boku (trębaczem z orkiestry okrętowej) „Magicznego Walca” de-molując przy tym pomieszczenia i kajuty statku.

Prawdziwy Talent Może Uratować Życie

Krótka muzyczna historia Władysława Szpilmana z filmu Romana Polańskiego pt. „PIANISTA” (Złota Palma i dwa Oskary) Szpilman to jeden z najsłynniejszych polskich pianistów, kompozytorów i aranżerów dwudziestego wieku, pochodzenia żydowskiego, który przeżył II wojnę światową dzięki ogromnemu szczęściu i uporowi. Pokazująca, że talent i ciężka praca potrafią ocalić życie, a prawdziwi przyjaciele są na wagę złota. Tytułową rolę odegrał Adrien Brody, który specjalnie na potrzeby filmu schudł kilkanaście kilo, aby uwiarygodnić trudne czasy holocaustu i zaczął też naukę gry na fortepianie. Jedną z najważniejszych scen i życiu Szpilmana było spotkanie niemieckiego oficera Wilma Hosenfelda, który odkrył, że ten ukrywa się w opuszczonym domu okupowanej Warszawy i darował mu życie po tym, kiedy usłyszał jak pięknie, subtelnie i dynamicznie gra na fortepianie, chociaż dobrze wiedział, że za pomoc Żydom groziła śmierć.

Walking PIANO

Ludzka pomysłowość i inwencja twórcza posuwa się coraz dalej i mamy na to świetny przykład ilustrujący artystów performensów, którzy za pomocą nóg odgrywają znane i lubiane wszystkim utwory skomponowane na fortepian. Oto kompilacja pięciu najlepszych tego typu występów.

Wiek ma Olbrzymie Znaczenie

Z grą na instrumentach jest tak jak z nauką języków obcych, im wcześniej zaczniemy, tym lepsze wyniki osiągniemy i znacznie szybciej wpoimy sobie właściwe nawyki. Fryderyk Chopin rozpoczął grę na fortepianie mając lat 6. Rok później wydał już swój pierwszy bardziej poważny utwór „Polonez g-moll”. Mając lat osiem zagrał pierwszy publiczny koncert na festynie dobroczynnym. Kolejny geniusz o którym warto wspomnieć to Wolfgang Amadeusz Mozart austriacki kompozytor i wirtuoz w wieku sześciu lat skomponował „Menuet i Trio KV1”. Te fakty dowodzą tego, że z rozpoczęciem nauki nie ma co zwlekać i od najmłodszych lat warto zacząć ćwiczyć. Poniżej prezentuje się 4-letnia Sophia grająca Sonatinę F dur Ludwika van Beethovena.

Pianino czy fortepian ?

Czy wiesz, że około 5% polskiego społeczeństwa (tak domniemywam z własnego doświadczenia) nie rozróżnia pianina od fortepianu. To trochę przykre i zarazem b. śmieszne i to niestety bolesna prawda o wychowaniu muzycznym tego małego procenta naszych rodaków. (materiał poglądowy w języku polskim)

Tonacja D-MUCHA (Barkarola Czajkowskiego)

Po raz kolejny w naszym zestawieniu smaczków i ciekawostek uplasował się Roman Zdzisław Wilhelmi, który w mistrzowskiej roli Nikodema z serialu nakręconego na podstawie Powieści Tadeusza Dołęgi Mostowicza „Kariera Nikodema Dyzmy” w przezabawny sposób przedstawia ignorancję na temat wiedzy z wychowania muzycznego, nie czując przy tym zupełnie poczucia wstydu i jakiegokolwiek zakłopotania (materiał poglądowy w języku polskim).

Fortepian zrobił „BACH” lub „sięgnął BRUKU”

Jest takie powiedzenie, że wypadki chodzą po ludziach, zdarzają się one także rzeczom martwym w tym instrumentom. Do nietypowego zdarzenia upadku zabytkowego fortepianu doszło w poznańskiej „Auli Nova” nagranie z monitoringu prezentuje fortepian, który był nieprawidłowo ustawiony w centralnej części sceny na podnośniku i został uruchomiony przez jednego z pracowników, a po kilkunastu sekundach runął stołem klawiaturowym na podłogę. Naprawę tego zdarzenia wyceniono na około 10 tys. PLN a fortepian wart jest ponad milion.

Pierwszy FORTEPIAN

Bartolomeo Cristofori Włoch z pochodzenia (ur. 4 maja 1655r. w Padwie, zm. 27 stycznia 1731 we Florencji) skonstruował jako pierwszy na świecie coś co dzisiaj nazywamy fortepianem. Do dzisiaj zachowały się jedynie trzy takie egzemplarze, prezentowany poniżej model znajduje się w Rzymie w Musceo Nazionale degli Strumenti Musicali i został skonstruowany w roku 1722r.

Największy FORTEPIAN na Świecie

W miejscowości Szymbark (POLSKA) znajduję się jak dotąd największy fortepian na świecie „Stolëmòwi Klawér” zbudowany pod okiem wspaniałego fortepianmistrza Józefa Wolfa. Jego wymiary są imponujące instrument mierzy 6,04 metra długości, 2,52 metra szerokości, 1,94 metra wysokości i waży przeszło 1.800 Kg. Aby dokładnie pojąć i zrozumieć jego wielkość, proszę zwróć uwagę na to, że na prezentowanym niżej zdjęciu pod Stolëmòw`ym Klawér`rem jest umiejscowiony normalnej wielkości fortepian.

Konstrukcja tego olbrzyma stoi na sześciu nogach na których prezentowane są wizerunki najwybitniejszych polskich kompozytorów, takich jak: Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Henryk Mikołaj Górecki.  

Największy fortepian na świecie Stoelmowi Klawer

Giraffe Piano

Żyrafa Piano – czyli klawikord, instrument z pionowo ułożonymi strunami w kształcie trójkąta swoim kształtem przypomina harfę i jest pierwowzorem dzisiejszego pianina.

Pionowe Pianino typu Żyrafa
Giraffe piano. Origin: Amsterdam. Date: c1820 – c1830.

Edukacja W CHINACH

Państwo środka to jak wszyscy wiemy najludniejszy kraj na świecie, a rozmach z jakim przeprowadzane są tam zajęcia robi spore wrażenie i nie jednego wprawia w osłupienie. Wszystko to działo się na publicznym placu w Hangzhou, a uczniowie zagrali na 160 pianinach. Imprezę zorganizował lokalny samorząd, który promował w ten sposób China Arts Festival.

Lekcje na pianinach w Chinach
Lekcje n pianinach w Chinach part2

Organy też mogą być trendi!

Należy się ogromny podziw i uznanie dla wszystkich ludzi grających na organach. A dlaczego ? ponieważ w wielu modelach nie tylko jest po kilka rzędów klawiatur, ale są także pedały którymi trzeba sprawnie operować nogami i to wymaga niemałej koncentracji oraz podzielności uwagi. Prezentowany niżej model posiada 61 klawiszy w specjalnej liturgicznej klawiaturze organowej, 32 nuty w mechanice pedałowej, proste, prosto-wklęsłe, wklęsłe -rozchodzące. Szafka i akcesoria: drewno fornirowane matowo polerowane w kolorze ciemnego lub jasnego dębu z drewnianym pulpitem na nuty, drewnianą osłoną rolki blokującej i dopasowaną ławką.

Organy też mogą być trendi
www.concorsomarcellogalanti.org

Roland Digital Piano Design Awards

Firma Roland to jeden z najstarszych i najpopularniejszych producentów elektronicznych instrumentów klawiszowych pochodząca z Japonii twórca wielu patentów i rozwiązań. W swojej bogatej ofercie i historii ma wiele różnych syntezatorów, keyboardów i pianin cyfrowych i to te ostatnie są tematem tej ciekawostki. W 2015 roku firma rzuciła wyzwanie projektantom z całego świata i zorganizowała Roland Digital Piano Design Awards po to aby stworzyć zupełnie nowa koncepcja pianina cyfrowego. Udział wzięło 128 projektantów z całego świata a wśród laureatów znalazł się nasz rodak Tomasz Miłosz z projektem „Space Clasica”. Zwycięski projekt to „Facet Grand Piano” Jong Chan Kim’a ze Stanów Zjednoczonych.

Roland Digital Piano Awards nagroda numer 1

Miejsce nr 1 / photo Roland
Roland Digital Piano Awards nagroda numer 2

Miejsce 2 / photo Roland
Roland Digital Piano Awards Praca Tomka Miłosza

Projekt Tomka Miłosza / photo Roland

Pozostałe ciekawostki

– Pianino ma najszerszą gamę tonów spośród wszystkich znanych instrumentów. Piano gra nutę niższą niż najniższa nuta na kontrafagocie i wyższa niż górna nuta piccolo – cała gama orkiestrowa w jednym instrumencie! Kiedy siedzisz przy pianinie, najgłębszy zakres basów to pierwszy klawisz po lewej stronie A0 częstotliwość na instrumencie to 27,5 Hz, czyli prawie na początku zakresu ludzkiego słuchu, a najwyższa góra to ostatni klawisz po prawej stronie C8 ma częstotliwość 4186 Hz.


– Dokładny środek klawiatury fortepianu NIE jest środkowym C4 (261.6256 Hz). W rzeczywistości jest to przestrzeń między dźwiękiem E4 i F4 nad środkowym C4.


– Trwa powszechna debata na temat tego, czy fortepian, pianino jest uważany za instrument smyczkowy, perkusyjny (ponieważ wydaje dźwięk tylko wtedy, gdy młotek uderzy w strunę), czy też oba.


– Steinway & Sons jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych budowniczych fortepianów na świecie jego protoplasta urodził się w Niemczech i nosił nazwisko Steinweg potem wyemigrował do USA i założył manufakturę w której produkuje fortepiany od 1853 roku. Jest właścicielem i twórcą wielu patentów i nietypowych rozwiązań rewolucyjna stylistyka i dokładne wykonanie instrumentów Steinwaya prawie natychmiast przyniosły wytwórni ogromny zasłużony rozgłos i uznanie.


– Heinrich Englehard Steinway w roku 1836 zbudował swój pierwszy fortepian w swoim domu a dokładniej w kuchni w miejscowości w Seesen w Niemczech, który jest powszechnie określany jako pianino kuchenne. Fortepian można obecnie zobaczyć w największym amerykańskim muzeum Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. W ciągu następnej dekady Heinrich wyprodukował 482 fortepiany.


– Niektóre pianina i fortepiany mają więcej niż standardowe 88 klawiszy często, gdy widzisz pianino cyfrowe, zdarza się, że znajdziesz takie, które ma 61 klawiszy lub nawet mniej. W przypadku pianin akustycznych niektóre starsze modele mają mniej klawiszy niż standardowe 88 klawiszy. Producent instrumentów Bosendorfer to jedna z najlepszych i uznanych marek na świecie która produkuje fortepiany z dodatkowymi klawiszami. Istnieją bowiem pianina, które mają po 92 klawisze dodane do obszaru basu klawiatury. Jest także firma Stuart and Sons, który produkuje fortepiany ze 102 i 108 klawiszami, w starszych instrumentach dość powszechnie wykorzystywana była kość słoniowa, która w dzisiejszych czasach jest zakazana i została zastąpiona plastikiem, ponieważ jest to łatwe w wykonaniu, niedrogie i trwałe. Konsorcjum Yamaha zaprojektowała i opracowała nawet swój plastik, który wygląda i przypomina kość słoniową, zwany „Ivorite”.


– To zaskakujące, ale niektóre z seryjnie produkowanych fortepianów koncertowych na świecie mogą ważyć aż do 500 kg, a na ich ciężar składa się głównie rama żeliwna (najcięższy komponent), struny, kołki, elementy wykonane z drewna takiej jak pokrywa, dno rezonansowe, nogi, klawisze itd.. Za ich ciężar odpowiada gatunek drewna i grubość zastosowanego materiału. Aby przetransportować fortepian o tej wadze, szerokości i długości potrzebny jest wyspecjalizowany i doświadczony zespół oraz sprzęt. Fortepiany w stylu oranżerii, i fortepiany gabinetowe są znacznie lżejsze i ich waga waha się w przedziale 260kg – 320kg.


– Pianina i fortepiany zawierają najczęściej po trzy specjalne pedały! Od lewej do prawej: una corda (pedał miękki), ten pedał odpowiada ze przesunięcie akcji nieco w prawo, tak że młoteczki, które normalnie uderzają we wszystkie trzy struny jednocześnie dla nuty, uderzają tylko w dwie z nich. Sostenuto pedał środkowy unieruchamia tłumiki już podniesione, co pozwala podtrzymać wybrane dźwięki i grać inne w sposób zwyczajny (w pianinach pedał środkowy to najczęściej tzw. tłumik. Po jego wdepnięciu na struny zostaje przyłożony filc który wycisza dźwięk) i pedał podtrzymania (sustain) zwany także pedałem forte najważniejszy i najczęściej używany przez graczy. Struny większości dźwięków (poza tymi najwyższymi) zaopatrzone są w tłumiki. Kiedy naciskany jest klawisz, tłumik podnosi się ze strun i następuje uderzenie młotka i uwalniany jest dźwięk, gdy ów klawisz zostanie zwolniony, na struny natychmiast opada tłumik i przerywa jego trwanie. Wciśnięcie prawego pedału podnosi jednocześnie wszystkie tłumiki instrumentu, dźwięk trwa nadal po zwolnieniu klawisza przez co może trwać znacznie dłużej aż do momentu jego zwolnienia!


– Pianina i fortepiany mają zupełnie inne mechanizmy działania, chociaż często mogą brzmieć tak samo. Nie jest to oczywiste dla początkujących graczy, ale doświadczeni instrumentaliści od razu zauważą znaczącą różnicę. Kiedy uderzamy w klawisze pianina, same klawisze unoszą się z tyłu i uderzają w struny w orientacji pionowej. Fortepiany różnią się jednak tym, że wykorzystują powtarzalne ruchy w orientacji poziomej. Kiedy ktoś uderza w klawisze fortepianu, zostaje zwolniony i powraca na swoje miejsce własną siłą. Pozwala to pianistom na szybkie powtarzanie kolejno po sobie nut w porównaniu z tym, co zrobiliby na pianinie. Zasadniczo więc mogłoby się wydawać, że pianino gra wolniej niż fortepian nie uwzględniając wcześniej wymienionego modelu firmy Sailer, który wykorzystuje magnesy przecząc tym samym sile grawitacji.


– Wszystkie chordofony wymagają zazwyczaj strojenia po zmianie lokalizacji, czy przeniesieniu. Za każdym razem, gdy ruszasz fortepianem, musisz go nastroić. Ma to mniej wspólnego z rzeczywistym ruchem instrumentu, a więcej z tym, na co napotyka fortepian, częste drgania i gwałtowne przemieszczania albo obroty powodują obluzowanie się kołków na strojnicy zwłaszcza w instrumentach starszych i tych z niższej półki cenowej. Większość ciężarówek podczas transportu naraża także pianina na działanie wysokiej wilgotności. Te rzeczy mogą powodować puchnięcie lub obluzowanie się części przy dłuższej podróży. Nawet jeśli ciężarówka przeprowadzkowa jest klimatyzowana, kiedy pianino przybywa do nowego domu, musi przystosować się, zaaklimatyzować i oswoić z nowym otoczeniem. Choć kuszące jest strojenie instrumentu zaraz po jego przybyciu do nowej lokalizacji, to warto poczekać przynajmniej tydzień lub dwa. Da to instrumentowi trochę czasu na ustabilizowanie się i da wyobrażenie o tym, jak bardzo się rozstroił.


– Każda struna zwykle utrzymuje około 76,20 kg (168 funtów) napięcia. Całkowity naciąg większości standardowych pianin wynosi około 15-20 ton. Niektóre z największych fortepianów wytrzymują nawet do 30 ton napięcia!


– Niemal każdy fortepian wyprodukowany przez firmę Blüthner posiada w swojej specyfice 4 strunę tzw. alikwotową, która jest lekko uniesiona i nie uderzą w nią bezpośrednio młoteczek dzięki temu rezonuję wraz z wybraną nutą wzmacniając w ten sposób grany dźwięk. System ten został wdrożony i opracowany przez Juliusa Blüthnera ponad półtora wieku temu i jest znakiem rozpoznawczym niepowtarzalnego słynnego złotego tonu Blüthnera.​


– Czy wiesz, że przed wojną w Berlinie (Niemcy) (dowiedziałem się o tym od b. starego stroiciela) było ponad sto manufaktur wytwarzających pianina i fortepiany. Większość z nich jak nie trudno się domyślić była pochodzenie żydowskiego i produkowała instrumenty na podstawie prefabrykatów z dużych fabryk najczęściej pod swoim nazwiskiem.


– Polski pianista, podróżnik i reportażysta Romuald Koperski ma na swoim koncie rekord najdłuższego koncertu fortepianowego w historii: Wyczyn ten trwał aż 103 godziny i 8 sekund. 10 marca 2010 Kapituła Księgi Rekordów Guinnessa, przyznała mu Certyfikat Nowego Rekordu Świata.


Żarty i śmieszne teksty

Pada takie pytanie z sali na plenum muzyków

Co najbardziej lubi polski polityk ?

– Polski polityk najbardziej lubi Wódkę Czystą

A co najbardziej lubi stroiciel fortepianów

– Kwintę czystą


Dziennikarz pyta pewnego polityka

– Panie pośle, tonacja G-dur ile ma krzyżyków ?

– Wyborowa ma 40%

– A tonacja D-dur ile ma krzyżyków ?

– Prosecco ma 12%


Czym różni się dobry muzyk od przeciętnego POlityka ?

– Rozróżnia co najmniej dwa rodzaje kadencji.


Zaczerpnięte z grupy Piano Forum na Facebook`u (Przemysław Bar)

Jaki jest drewniany interwał….?

– DeHa.


Dostałem w spadku po babci pianino. Postanowiłem je sprzedać i wystawiłem w serwisie OLX. Upłynęło już sporo wody w Wiśle i ani jednego telefonu.

– I nagle w najmniej oczekiwanym momencie, gdy już straciłem nadzieje, zadzwonił telefon.

– Czy sprzedał Pan już pianino ?

– Odpowiedziałem, jeszcze NIE

– A ja TAK i się gość rozłączył 🙂


*** Jeśli znasz jakąś fajną ciekawostkę lub żart, masz branżowego news`a , to podziel się nim w komentarzu.

Jeden komentarz

  1. Super pomysł z zakładką „ciekawostki”. Nie wiedziałam o konkursie na zaprojektowanie pianina cyfrowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *